Zlaczki rurowe Eurac

Odpowiednie elementy łączące ze sobą odcinki rur i łuków w instalacjach transportu pneumatycznego, w systemach centralnego odkurzania i odpylania są kluczową częścią całej konstrukcji. Ich zadaniem jest spajanie rur uciętych „na równo”, których nie trzeba już spawać ani zakładać na nie kołnierzy płaskich. Wykorzystywane są również do łączenia części rurociągów, przewodów elastycznych, rur wykonanych z tworzyw sztucznych albo szklanych. Złączki Eurac produkowane są w różnych typach: M, L, HL i H. Czym różnią się od siebie poszczególne typy?

Budowa

Wszystkie złączki posiadają płaszcz zewnętrzny i wewnętrzny. M, L i HL mają wewnętrzny płaszcz zredukowany, H ma płaszcz wewnętrzny pełny. Wszystkie typy posiadają wkład, czyli uszczelnienie oraz pasek lub nit ze stali nierdzewnej AISI 304, który odprowadza ładunki elektrostatyczne.

Materiał

Złączki Eurac L oraz M wyprodukowane są ze stali nierdzewnej AISI 430. Standardowym materiałem do wykonania złączek HL i H jest stal węglowa ocynkowana, ale mogą być wykonane także ze stali nierdzewnej. Uszczelnienie złączek uformowane jest z płyty gumowej NBR w kolorze białym, czarnego kauczuku butadienowo styrenowego SBR, silikonu w kolorze czerwonym lub czarnej gumy Viton.

Długość średnicy

Złączki produkowane są w różnych rozmiarach średnicy. M i L w zakresie od 38,1 do 114,3, typ HL od 38,1 do 139,7 mm, a złączki typ H produkowane są w zakresie od 38,1 do 219,1 mm.

Sposób łączenia

Złączki Eurac różnią się do siebie sposobem łączenia. Typ L łączy się na dwie śruby, typ M na 3, a typ H mocowany jest na 3, 4, 5 lub 6 śrub.

Zastosowanie

Złączki typu H wykorzystywane są w instalacjach transportu pneumatycznego nadciśnieniowych i podciśnieniowych o małej lub dużej koncentracji produktu. Eurac typu L i M, znajdują zastosowanie w łączeniu rurociągów pneumatycznych do transportu produktów sypkich, raczej o małej koncentracji produktu. Bardzo dobrze sprawdzają się w systemach odpylających i centralnego odkurzania. Jeśli koncentracja produktu będzie większa, lepiej zastąpić je złączkami HL.

Różnorodność typów złączek umożliwia odpowiednie ich dobranie do niemal każdego systemu.