luki specjalne

Łuki specjalne oraz łuki od dużym promieniu wykorzystywane są w systemach rurowych przeznaczonych do pneumatycznego transportu surowców. Stosuje się je w celu poprawy wydajności działania układu. Dodatkowo dzięki nim możliwe jest uniknięcie szybkiego ścierania się elementów instalacji, a także niszczenia przesyłanego materiału.

Charakterystyka łuków o dużym promieniu

Podstawowa różnica pomiędzy łukami stosowanymi w systemach rurowych dotyczy ich wyglądu oraz budowy. Łuki o dużym promieniu są to rury wytwarzane ze stali nierdzewnej lub aluminium o średnicy od 28 mm do 206 mm. Ich charakterystyczną cechą jest promień wygięcia R wynoszący od 70 mm do 1500 mm, umożliwiający swobodne przesyłanie surowca. Tego rodzaju łuki mogą być montowane zarówno w pionie jak poziomie. Ich zastosowanie wpływa na poprawę wydajności działania układu. Zaletą łuków od dużym promieniu jest łatwość montażu i brak konieczności zastosowania połączeń kołnierzowych, co przekłada się na poprawę szczelności całej instalacji.

Budowa łuków specjalnych

Podstawową wadą łuków o dużym promieniu są ich stosunkowo duże gabaryty. To sprawia, że ich użycie nie zawsze jest możliwe. Trudności pojawiają się przede wszystkim podczas wykonywania modernizacji instalacji, gdy układ hali i maszyn jest ustalony. Gdy brakuje miejsca na łuki o dużym promieniu, stosuje się łuki specjalne. Są to niewielkie komponenty wyposażone w specjalną komorę, która wprowadza przesyłany surowiec w ruch wirowy. Dzięki temu podczas zmiany kierunku przesyłu nie dochodzi do wycierania się ścian rurociągu oraz niszczenia surowca. Najprostsze łuki wyposażone są w zaślepione otwory rewizyjne pozwalające na ich czyszczenie. Nowocześniejsze i bardziej zaawansowane technologicznie komponenty mają opatentowaną komorę, która samoczynnie się oczyszcza.

Podsumowanie

Zarówno łuku o dużym promieniu, jak i łuki specjalne montowane są w tym samym celu. Najważniejsza różnica dotyczy rozmiarów obu konstrukcji. Łuki specjalne montuje się zwykle w takich miejscach, w których montaż komponentów o dużym promieniu nie jest możliwy.