Wybor systemu rurowego do transportu pneumatycznego

Transport pneumatyczny jest przystosowany do przekazywania surowców suchych lub produktów sypkich na zadaną odległość z punktu jej pobrania. Jest to system idealnie sprawdzający się w przedsiębiorstwach i firmach, w których do produkcji niezbędna jest nieprzerwana ciągłość dostarczania materiału.

Na co zwrócić uwagę?

Istnieje kilka czynników, które należy rozważyć przy projektowaniu systemu rurowego. Na początku należy zwrócić uwagę na kwestię rozmieszczenia elementów w taki sposób, aby pasowały one do docelowej lokalizacji. Należy zastanowić się czy przez miejsce umieszczenia systemu rurowego nie przebiegają elementy innego sprzętu, pod jakim kątem będą przebiegały rury i czy na drodze konstrukcji nie znajdują się elementy potencjalnie spowalniające produkcję. Warto też sprawdzić, czy wszystkie komponenty znajdują się w łatwo dostępnych miejscach, co ułatwi naprawę w razie potencjalnej awarii.

Dobór materiałów

Po zaprojektowaniu trasy, należy zastanowić się nad doborem materiałów, z których wykonany będzie system rurowy. Decyzja zależy indywidualnie od rodzaju substancji, do transportu której sprzęt będzie wykorzystywany, jednak najczęściej jest to stal nierdzewna lub aluminium. Trzeba także pamiętać, że tylko szczelny system, wykonany z wysokiej klasy materiałów odpornych na uszkodzenia, zapewni efektywność pracy i wydajność produkcji. Dlatego też zaleca się korzystanie z produktów renomowanych firm, zapewniających dobrą jakość materiałów, oraz możliwość szybkiej naprawy lub wymiany zużytych elementów, bez konieczności wstrzymywania produkcji na dłuższy okres.

System dostarczania powietrza

Przy projektowaniu transportu pneumatycznego należy także zastanowić się nad systemem podawania materiału. W przypadku materiałów, które łatwo gromadzą się w przewodach, jak wióry, opiłki żelaza czy łuski zboża, a także substancji toksycznych, transport podciśnieniowy (ssący) ze względów bezpieczeństwa sprawdzi się lepiej niż transport nadciśnieniowy (tłoczący), który tworzy ryzyko przedostania się substancji do powietrza.

System rurowy jest niezwykle istotny, jeśli firma chce osiągnąć stan nieprzerwanej, wydajnej produkcji. Każdy błąd czy przeoczenie może powodować spowolnienie procesu podawania substancji, a tym samym zahamować pracę całego zakładu.