zalety zaworów zaciskowych HoMatic

Liczne zalety sprawiają, że zawory zaciskowe HoMatic są powszechnie wykorzystywane w pneumatycznym transporcie produktów sypkich lub płynnych. Znajdują zastosowanie m.in. w przemyśle spożywczym, chemicznym, farmaceutycznym oraz budowlanym. Stosowane są także w inżynierii środowiska np. w procesach uzdatniania wody oraz oczyszczania ścieków.

Trwała i estetyczna konstrukcja

Zawory zaciskowe HoMatic składają się z obudowy oraz elastycznego materiału umieszczonego w jej wnętrzu. Do wytworzenia obudowy używa się stopów aluminium, stali nierdzewnej lub nowoczesnego tworzywa POM. Elastyczna tuleja znajdująca się wewnątrz ma budowę warstwową. Warstwa wewnętrzna, która ma kontakt z transportowanym produktem, wykonywana jest zazwyczaj z naturalnego kauczuku, gumy nitrylowej, a także materiałów oznaczonych symbolami EPDM, FPM, CR, CS, które są trwałe i bezpieczne w kontakcie z artykułami spożywczymi. Solidna i prosta konstrukcja – brak elementów mechanicznych znajdujących się we wnętrzu zaworów – sprawia, że komponenty te wyróżniają się długą żywotnością i niską awaryjnością.

Łatwy i oszczędny przepływ

Zawory zaciskowe HoMatic otwierają się lub zamykają w zależności od poziomu ciśnienia powietrza w rurociągu. W celu zamknięcia zaworu należy zastosować ciśnienie o 2,0-2,5 bara większe niż to znajdujące się w rurociągu. Po wypuszczeniu sprężonego powietrza elastyczna tuleja znajdująca się we wnętrzu samoczynnie powraca do swojego pierwotnego stanu, zapewniając pełną przepustowość całym przekrojem, takim samym jak średnica nominalna zaworu. Wytwarzane zawory mogą mieć średnicę od 1/8″ do 3″, dlatego można je dostosowywać do rodzaju rurociągu i transportowanego surowca. Wyeliminowanie elementów mechanicznych wewnątrz obudowy pozwala uniknąć przewężeń oraz blokad i sprawia, że surowiec transportowany jest w sposób płynny. Odpowiednio wyprofilowana przestrzeń wewnątrz obudowy pozwala znacząco zredukować ilość sprężonego powietrza zużywanego do zamykania zaworów.

Podsumowanie

Prosta i trwała konstrukcja, a także znakomity stosunek jakości do ceny to najważniejsze zalety zaworów zaciskowych HoMatic. To właśnie one sprawiają, że produkty te są powszechnie wykorzystywane w różnych gałęziach przemysłu.