system centralnego odpylania

Procesy produkcyjne nastawione są na wytwarzanie określonych dóbr. W ich trakcie powstaje jednak wiele zanieczyszczeń w postaci kurzu, pyłów i innych drobin, które mogą wpłynąć na końcową jakość produktów. Z tego względu, aby utrzymać należyty porządek i bezpieczeństwo pracy, w fabrykach stosuje się profesjonalne systemy centralnego odpylania.

Zastosowanie systemu odpylania

Głównym zadaniem tego typu instalacji jest usuwanie zawieszonych w powietrzu pyłów w czasie rzeczywistym. Dodatkowo są one w stanie pozbyć się nagromadzonych w pomieszczeniach gazów i oparów. Aparatura obniża poziom zapylenia w taki sposób, aby mieścił się on w bezpiecznych granicach, nie zagrażając zdrowiu pracowników. Co więcej, pozwala na wyeliminowanie zagrożenia związanego przykładowo z wybuchem lub pożarem, który mógłby zostać spowodowany przez lotne i łatwopalne substancje.

Budowa i części składowe systemu

Podstawą konstrukcji takiego systemu jest system rurowy. Innymi elementami są urządzenia takie jak falownik i silnik współpracujące ze sobą w celu nadania odpowiedniej mocy pompie i wentylatorom. Niezwykle istotne są również filtry, najczęściej kasetowe, które oczyszczają odsysane z wnętrza powietrze, co pozwala wypuścić je na zewnątrz. Warto dodać, że obecnie są to mechanizmy w pełni zautomatyzowane, posiadające szereg dodatkowych udogodnień, takich jak chociażby elektroniczne układy optymalizujące zapotrzebowanie na energię elektryczną. Jedyne, o czym trzeba pamiętać, to okresowa wymiana filtrów.

Jakie złączki wybrać ?

System musi być przede wszystkim precyzyjnie zaprojektowany, a wszelkie jego części składowe dobrze ze sobą współpracować. Rury muszą sprawnie kierować powietrzem, dlatego konieczne jest, aby były solidnie i szczelnie połączone. Do tego właśnie służą złączki rurowe, które powinny charakteryzować się trwałością oraz niezawodnością. Do takich należą między innymi złączki Eurac, oferowane w różnych wariantach. Posiadają różne parametry, rozmiary, a także materiały wykonania. Najczęściej stosowanymi są stal nierdzewna oraz węglowa. Co ważne, nie służą do łączenia jedynie stalowych elementów rurociągu. Za ich pomocą można spajać również rury z tworzyw sztucznych oraz szkła. Ta różnorodność to główny atut przemawiający na korzyść producenta. Otwiera bowiem szerokie możliwości dostosowania złączek pod konkretny układ.

System centralnego odpylania to ważny element funkcjonowania każdego miejsca produkcji. Na jego efektywność składa się niezawodność wszystkich jego części, nawet tych najmniejszych, dlatego warto zadbać o to, aby pochodziły od dobrego producenta.