Systemy rurowe przeznaczone są do wydajnego i bezpiecznego przesyłania cieczy, materiałów stałych lub surowców sypkich. Do ich stworzenia wykorzystuje się m.in. rury, łuki, kompensatory, przesypy, przepustnice, a także zawory zaciskowe. W zależności od rodzaju systemu rurowego korzysta się z zaworów pneumatycznych lub mechanicznych.
Budowa zaworów zaciskowych
Zawory zaciskowe sterowane ciśnieniem zbudowane są z obudowy, wewnątrz której umieszczona została elastyczna tuleja. Do jej wytworzenia używa się naturalnego kauczuku, gumy nitrylowej lub innych nowoczesnych tworzyw sztucznych o długiej żywotności. Zasada działania zaworu jest niezwykle prosta. Pod wpływem sprężonego powietrza tuleja znajdująca się wewnątrz obudowy ulega zniekształceniu i zaczyna się zaciskać, uniemożliwiając przesył surowca. Po spuszczeniu powietrza tuleja samoczynnie wraca do swego pierwotnego kształtu. Dzięki prostej konstrukcji pozbawionej elementów mechanicznych pneumatyczne zawory zaciskowe charakteryzują się niezawodnością i wydajnością.
Zastosowanie zaworów zaciskowych
Zawory zaciskowe mogą pełnić kilka funkcji w systemach rurowych. Wykorzystywane są przede wszystkim do odcinania i regulowania przepływu różnego rodzaju mediów. Stosuje się je m.in. w przemyśle spożywczym, chemicznym, budowlanym, a także w technice ochrony środowiska. Tego rodzaju armatura sprawdza się zarówno podczas przesyłania cieczy, szlamów, pyłów, substancji gazowych, proszków, granulatów, jak i pelletów. Dzięki niej możliwe jest dozowanie przepływu materiałów stałych i sypkich, takich jak orzechy laskowe, nawozy, cement, czy też gips. Charakterystyczną cechą zaworów zaciskowych jest brak elementów blokujących przepływ. Po zwolnieniu zaworu surowiec przesyłany jest pełnym przekrojem zgodnym ze średnicą nominalną. Warstwowa budowa tulei gwarantuje długą żywotność tego elementu nawet podczas kontaktu z substancjami chemicznymi lub ściekami. Nowoczesne materiały wykorzystywane do jej budowy pozwalają na zastosowanie zaworu w przemyśle spożywczym.
Zawory zaciskowe są wykorzystywane w wielu gałęziach przemysłu. Mogą pełnić zarówno funkcję dozującą, jak i odcinającą przepływ surowca w systemach rurowych. Ze względu na prostą budowę, niezawodność i łatwość serwisowania tego rodzaju konstrukcje charakteryzują się znakomitym stosunkiem jakości do ceny.
0 comments
Write a comment