Sprawny transport materiałów w zakładach produkcyjnych jest kluczowy w uzyskaniu optymalnej wydajności. Przyczynia się do zapobiegania stratom. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest system rurowy. Umożliwia szybkie dostarczanie materiału z punktu początkowego do miejsca docelowego. Dzięki temu wydajność produkcji zostaje zwiększona, co przekłada się na wyższe zyski przedsiębiorstwa. Jakie są zasadnicze różnice między transportem pneumatycznym a mechanicznym?
Czy system rurowy pneumatyczny jest lepszy od mechanicznego?
System rurowy pneumatyczny posiada więcej zalet niż mechaniczny. Umożliwia szybki transport materiałów sypkich o różnej strukturze do miejsca docelowego. Ponadto charakteryzuje się nieskomplikowaną konstrukcją, co ogranicza występowanie awarii. Składa się z systemu rur lub węży, wykonanych z materiału odpornego na ścieranie w wyniku kontaktu z przenoszonym materiałem. System najczęściej jest zamontowany na ścianach, dzięki czemu nie ogranicza powierzchni roboczej. Dlatego to dobre rozwiązanie w zakładach produkcyjnych, w których problemem jest mała powierzchnia. Wysoka szczelność rurociągu, w przeciwieństwie do systemu mechanicznego, zapobiega stratom transportowanego materiału wskutek wydostawania się na zewnątrz. System rur składa się z również z elementów ruchomych, a dość prosta konstrukcja sprawia, że łatwo można go przebudować w celu uzyskania zmian kierunkowych. Natomiast w przypadku transportu mechanicznego, przebudowa wymaga więcej czasu i jest bardziej czasochłonna.
Wady i zalety systemu rurowego
System rurowy posiada wiele zalet, ale ma też pewne wady. Pochłania więcej energii elektrycznej niż przenośnik mechaniczny o zbliżonej wydajności. Dlatego może generować wyższe rachunki za prąd. W systemie rur, konieczne jest zastosowanie filtrów powietrza oraz urządzenia odpylającego. Ponadto cząsteczki przenoszonego materiału nie mogą być zbyt duże oraz wilgotne, aby nie doszło do zapchania. Jednak zaletą jest fakt, że przemieszczanie materiału z urządzenia źródłowego do jednostki docelowej, odbywa się szybciej niż w przypadku podajnika mechanicznego. To zwiększa wydajność produkcji i zyski przedsiębiorstwa. Kolejną zaletą jest ograniczenie strat transportowanego materiału oraz możliwość montażu nawet w przypadku niewielkich powierzchni hal.
System rurowy znajduje zastosowanie, gdy wymagane jest szybkie dostarczanie surowca do urządzenia docelowego. Ponadto wysoka szczelność zapobiega zawilgoceniu oraz stratom materiału, w przeciwieństwie do transportu mechanicznego.
0 comments
Write a comment